ГАЛЕРИЈА “ВЛАДИМИР ФИЈАТ” – Самош

ГАЛЕРИЈА “ВЛАДИМИР ФИЈАТ” – Самош

Владимир М. Фијат рођен је у Самошу 30. новембра 1883. као треће дете Марка и Олимпијаде Фијат. У родном месту је завршио основну школу, а касније одлази у Београд где наставља школовање. Бавио се пословима трговачког путника и сакупљањем уметничких дела. По избијању Првог светског рата 1914. пријављује се у редове Српске народне војске Краљевине Србије. Учесник је Солунског фронта (1916-1918) са ког је донео драгоцену фото документацију и аквареле. Након рата службовао је на двору краља Александра Карађорђевића. Своју збирку уметничких дела поклонио је Самошу 1959. године. Умро је 16. марта 1959. године у душевној болници у Вршцу.


Галерија Владимир Фијат је основана ради спречавања даљег отуђења и пропадања оставштине колекционара Владимира Фијата. Својом збирком слика и копија из различитих временских периода и сликарских праваца јако је интересантна за посетиоце, који су осим наиве жељни и друге врсте сликарске уметности. Галерија је у одличном стању, а њен главни недостатак јесте што није адекватно маркетиншки промовисана, као и то да се налази изван главних путних праваца.


Фотографије: архива ТО Ковачица 

Атракције

Све атракције