ПАЛАТА ФЕРЕНЦА РАЈХЛА – Суботица

ПАЛАТА ФЕРЕНЦА РАЈХЛА – Суботица

Архитекта Ференц Рајхл је за свој будући дом и пројектантски биро изабрао једну од најлепших локација у Суботици. Радећи за себе и своју душу, одбацио је све стеге и шаблоне у пројектовању и створио зграду којој се многи диве. Рајхлова палата је прво што посетилац види када возом стигне у Суботицу и тада она задиви својим обликом, декорацијом и запљусне необичним колоритом.

 

Монументални улаз на палати увучен је у део фасаде који представља стилизовано, надоле окренуто срце. Капија од кованог гвожђа такође је у облику срца. Декорација балконске ограде, још раскошнија од оне у приземљу – носи мотив стилизованог срца. Мотив срца било да је изведен у керамици, мурано мозаицима, од кованог гвожђа, у дуборезу или штукатури – увек је представљен на нов и оригиналан начин

Рајхл је свој дом изградио 1904. године у мађарској варијанти сецесије инспирисаном фолклорном уметношћу Ердеља, њеним јарко обојеним сеоским кућама, дрвеним резбареним капијама, мотивима баштенског цвећа и наравно – срца.

Палата је била функционална и угодна за живот породице. У приземљу се налазио архитектонски биро Ференца Рајхла а на спрату су се ређале велика трпезарија са зимском баштом која је служила и као балска дворана, мушки салон за пушење – уређен као турска соба, женски салон, спаваћа соба, купатило, гардероба и дечија соба – авангардно за време у коме је грађено.

Рајхл није дуго уживао у благодетима свога дома јер је банкротирао свега 4 године по усељењу, а његова палата са намештајем, скупоценим предметима и уметничким делима је продата на лицитацији. Данас се овде налази Галерија модерне уметности Ликовни сусрет а у дворишту палате је чувени кафић. Лево од улаза се налази Рајхлова најамна палата која се габаритом, декорацијом и колоритом надовезује на стамбену палату, мада је далеко скромнија.

Ференц РајхлФеренц Рајхл (1869-1960) је архитектуру завршио у Будимпешти а у Суботицу се доселио 1896. године. Делимично повлађујући укусу клијената, своје прве пројекте није извео у стилу сецесије. Иако на конкурсима у Суботици није имао среће, пројектовао је разне јавне и приватне објекте: зграду данашње Градске библиотеке, зграду Гимназије, зграду некадашње аустоугарске Банке (Д. Туцовица 15) и многе друге. Рајхл је био бон виван, уживао је у животу и љубави своје породице. Немилице је трошио на путовања, уметничке предмете, драгоцене материјале за опрему своје палате – што је био један од разлога због чега је 1908. године банкротирао. Након тога је напустио Суботицу и четири године провео у Сегедину да би се настанио у Пешти. Наставио је да ради као архитекта, опоравио се од банкротства и до дубоке старости уживао у лепотама живота и уметности.

Радно време:

Уторак – субота: 10:00 – 18:00
Недеља и понедељак: затворено

Парк Ференца Рахјла 5, Суботица

Атракције

Све атракције