Danas, 23. decembra u Muzeju Vojvodine, Dunavska 35 otvorena je izložba autorke Veselinke Marković, muzejskog savetnika – istoričara, pod nazivom NA GRANICI DVA CARSTVA – Banatska vojna krajina 1764-1872.
Na svečanom otvaranju izložbe gostima se obratila direktorica Muzeja Vojvodine dr Agneš Ozer „Muzej Vojvodine, danas, samo nekoliko dana pre završetka 2014. godine, završava svoju programsku aktivnost, koju je planirao za ovu godinu. Ovo današnje otvaranje izložbe isppunjava nas velikim zadovoljstvom, jer ako se osvrnemo na godinu koja je iza nas, možemo zaključiti da je ona i sa aspekta stručnog, a i onog, nama najvažnijeg – po posećenosti, bila dobra godina. I ovo današnje otvaranje nas ispunjava radošću jer širokoj javnosti , našim posetiocima, na vrlo razumljiv, pojednostavljen način predstavljamo jedan segment istorije, koji se može smatrati specifičnošću naših prostora, teritorije današnje Vojvodine, a to je istorija vojnih krajina ili Vojne granice, koja je u velikoj meri odredila istoriju naših krajeva, naselja i gradova…..U ovom trenutku, koristim priliku, da se svima onima koji su ove 2014. godine izuzetno zalagali na realizaciji programa Muzeja Vojvodine iz sveg srca zahvalim, želeći svima da doživimo sretniju i zadovoljniju 2015. godinu i plodotvorni rad u budućnosti.“
O ovoj istorijskoj temi govorio je recenzent kataloga prof.dr Vladan Gavrilović, istoričar „Banatska vojna granica je bila poslednja u nizu Granica, koje su formirane kao odbrambeni pojas Habzburške monarhije prema Turskoj. Ona je stvorena pedesetih i šezdesetih godina XVIII veka i obuhvatala je pre svega prostor srednjeg i donjeg Dunava, a zahvatajući pri tome i banatske dunavske pritoke Tamiš i Begej.
Posle sklapanja beogradskog mira 1739. godine granica između Habzburške monarhije i Turske se ustalila na rekama Savi i Dunavu, bez veće opasnosti po gornjodunavske i savske oblasti od upada Turaka. Međutim, trebalo je u potpunosti otkloniti bilo kakvu tursku opasnost, koja je pretila stalnim turskim prodorima u Banat, kojeg je Monarhija poslednjeg i oslobodila tek 1718.godine. Zato je posle više ponuđenih rešenja odlučeno da se 1763/1764. godine osnuje i oformi i Banatska vojna granica, kao poslednji segment konačne odbrane, ali i daljeg napada Monarhije prema Turskoj. Prvo je oformljen Srpski graničarski puk, koji je popunjen Banatskom zemaljskom milicijom (kraj 1763), da bi već na proleće 1764. bio oformljen i Nemački graničarski puk, a 1768.godine i Ilirski graničarski puk. Ova Granica je trajala sve do kraja 19 veka i kao i drugi delovi Vojne granice i umnogome opravdala svoje postojanje. Vojni sistem u Banatu je doprineo da se do kraja izvrši započeta meliorizacija i isušivanje banatskog prostora i Banat pretvori u jednu od značajnih privrednih regija u Monarhiji. Takođe Banatska vojna granica je svojim mešovitim etničkim sastavom imala specifičnosti, ali i pokazala kulturno i sociološko sažimanje različitih kultura i vera, koje su i danas prisutne na ovoj teritoriji.
Izložba Muzeja Vojvodine na ovu temu je upotpunila naša dosadašnja saznanja o Banatskoj vojnoj granici, a autorka Izložbe Veselinka Marković je uspela da prezentuje i objedini prostor Banatske vojne granice, ukazavši istovremeno na važnost Vojnih granica u Habzburškoj monarhiji, ne samo u vojnom, nego i u društveno-ekonomskom pogledu. Takođe Izložba izdvaja posebnost Banatske vojne granice, kao važnog graničnog područja Monarhije, mesta za kolonizaciju, pripadnosti različitih etničkih zajednica (srpske, rumunske, nemačke).
Danas, nestankom Habzburške monarhije, gašenjem Vojnih granica, podelom Banata između srpske i rumunske strane, Izložba još više dobija na značaju podsećajući na pravi način na evropske vrednosti ondašnjeg i sadašnjeg Banata, koje s ponosom nosi u sebi.“
Izložbu je otvorio dr Milan Micić, pomoćnik pokrajinskog sekretara za kulturu.
U muzičkom programu nastupio je i Miodrag Miša Blizanac.
Pozivamo Vas da posetite ovu interesantnu izložbu koja će biti otvorena do 28. februara 2015. godine.
Takođe Vas obaveštavamo da će tokom praznika Muzej Vojvodine biti zatvoren za posetioce 1 i 7. januara, dok će 31. decembra 2014. raditi do 16 časova, a 2. januara 2015. od 10 do 18 sati.
Srećne praznike želi Vam Muzej Vojvodine!