U četvrtak, 28. maja 2015. godine u 18.00 sati u Galeriji Matice srpske, Trg Galerija 1, biće svečano otvorena izložba dečjih radova Oseti umetnost. Na otvaranju izložbe će govoriti mr Tijana Palkovljević Bugarski, upravnica Galerije Matice srpske, Mirjana Đurđev, direktor Predškolske ustanove „Radosno detinjstvo“ i Dragan Jajić, likovni pedagog Predškolske ustanove „Radosno detinjstvo“. U okviru programa nastupiće deca iz vrtića „Kolibri“ sa muzičko-pokretnom igrom „Sve što deca rastu više“, nakon čega će vrtićima koji su učestvovali u programu „Oseti umetnost. Doživljavanje umetničkih dela putem čula“ biti dodeljene Diplome kojima se potvrđuje da su mališani naučili da dožive umetnost svim čulima i da su stekli „muzejsko čulo“.
Izložba dečjih radova je rezultat uspešno realizovanog edukativnog programa za decu „Oseti umetnost. Doživljavanje umetničkih dela putem čula“, tokom 2014/2015. godine u saradnji Galerije Matice srpske, Predškolske ustanove „Radosno detinjstvo“, Odseka za pedagogiju Filozofskog fakulteta u Novom Sadu i kreativne radionice „Maštalica“, a pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Srbije i Uprave za kulturu grada Novog Sada.
U periodu od oktobra 2014. do maja 2015. godine, u programu je učestvovalo preko 1.200 mališana iz 36 pripremne grupe iz 27 vrtića PU „Radosno detinjstvo“, koji su organizovano dolazili u Galeriju. U prostoru Stalne postavke Galerije Matice srpske i Dečje sobe, najmlađi posetioci su se uz vođenje kustosa upoznali sa umetničkim delima iz kolekcije Galerije i naučili kako da svim čulima uživaju u umetnosti. Pred odabranim slikama i skulpturama kroz igru su otkrivali različite mogućnosti svojih čula. Saznali su da li se i kako gledanjem umetničkog dela uz pomoć mašte može čuti zvuk, osetiti ukus i miris i doživeti dodir. Ideja je bila da posmatranjem umetničkih dela uz odgovarajuće usmeravanje dečje pažnje na određene pojave i kvalitete, doprinesemo angažovanju svih njihovih čula čime se obogaćuje doživljaj umetničkih dela, i da kroz program razvijemo još jedno posebno čulo – „muzejsko čulo“. Nakon programa u Galeriji, mališani su u svojim vrtićima slušali muziku, dodirivali različite materijale, a svoja iskustva i doživljaje su izrazili u likovnim radovima.
Na izložbi će biti predstavljeni radovi dece iz vrtića „Čika Jova“, „Palčica“, „Novosađanče“, „Petar Pan“, „Guliver“, „Čarolija“, „Sunce“, „Kolibri“, „Čuperak“, „Vendi“, „Maslačak“, „Cvrčak i mrav“, „Svitac“, „Zvončica“, „Veseli patuljci“, „Bajka“, „Kockica“, „Veseli vrtić“, „Suncokret“, „Dunavski cvet“, „Zvezdan“, „Veseli vozić“, „Zeka“, „Zlatna greda“, „Kalimero“, „Bubamara“ i „Vidovdanski zvončići“.
Za sve informacije možete se obratiti Miroslava Žarkov na 0214899014 i 0611933422 i Jeleni Ognjanović na 0214899018 i 0691103051.