Данас, 23. децембра у Музеју Војводине, Дунавска 35 отворена је изложба ауторке Веселинке Марковић, музејског саветника – историчара, под називом НА ГРАНИЦИ ДВА ЦАРСТВА – Банатска војна крајина 1764-1872.
На свечаном отварању изложбе гостима се обратила директорица Музеја Војводине др Агнеш Озер „Музеј Војводине, данас, само неколико дана пре завршетка 2014. године, завршава своју програмску активност, коју је планирао за ову годину. Ово данашње отварање изложбе исппуњава нас великим задовољством, јер ако се осврнемо на годину која је иза нас, можемо закључити да је она и са аспекта стручног, а и оног, нама најважнијег – по посећености, била добра година. И ово данашње отварање нас испуњава радошћу јер широкој јавности , нашим посетиоцима, на врло разумљив, поједностављен начин представљамо један сегмент историје, који се може сматрати специфичношћу наших простора, територије данашње Војводине, а то је историја војних крајина или Војне границе, која је у великој мери одредила историју наших крајева, насеља и градова…..У овом тренутку, користим прилику, да се свима онима који су ове 2014. године изузетно залагали на реализацији програма Музеја Војводине из свег срца захвалим, желећи свима да доживимо сретнију и задовољнију 2015. годину и плодотворни рад у будућности.“
О овој историјској теми говорио је рецензент каталога проф.др Владан Гавриловић, историчар „Банатска војна граница је била последња у низу Граница, које су формиране као одбрамбени појас Хабзбуршке монархије према Турској. Она је створена педесетих и шездесетих година XВИИИ века и обухватала је пре свега простор средњег и доњег Дунава, а захватајући при томе и банатске дунавске притоке Тамиш и Бегеј.
После склапања београдског мира 1739. године граница између Хабзбуршке монархије и Турске се усталила на рекама Сави и Дунаву, без веће опасности по горњодунавске и савске области од упада Турака. Међутим, требало је у потпуности отклонити било какву турску опасност, која је претила сталним турским продорима у Банат, којег је Монархија последњег и ослободила тек 1718.године. Зато је после више понуђених решења одлучено да се 1763/1764. године оснује и оформи и Банатска војна граница, као последњи сегмент коначне одбране, али и даљег напада Монархије према Турској. Прво је оформљен Српски граничарски пук, који је попуњен Банатском земаљском милицијом (крај 1763), да би већ на пролеће 1764. био оформљен и Немачки граничарски пук, а 1768.године и Илирски граничарски пук. Ова Граница је трајала све до краја 19 века и као и други делови Војне границе и умногоме оправдала своје постојање. Војни систем у Банату је допринео да се до краја изврши започета мелиоризација и исушивање банатског простора и Банат претвори у једну од значајних привредних регија у Монархији. Такође Банатска војна граница је својим мешовитим етничким саставом имала специфичности, али и показала културно и социолошко сажимање различитих култура и вера, које су и данас присутне на овој територији.
Изложба Музеја Војводине на ову тему је употпунила наша досадашња сазнања о Банатској војној граници, а ауторка Изложбе Веселинка Марковић је успела да презентује и обједини простор Банатске војне границе, указавши истовремено на важност Војних граница у Хабзбуршкој монархији, не само у војном, него и у друштвено-економском погледу. Такође Изложба издваја посебност Банатске војне границе, као важног граничног подручја Монархије, места за колонизацију, припадности различитих етничких заједница (српске, румунске, немачке).
Данас, нестанком Хабзбуршке монархије, гашењем Војних граница, поделом Баната између српске и румунске стране, Изложба још више добија на значају подсећајући на прави начин на европске вредности ондашњег и садашњег Баната, које с поносом носи у себи.“
Изложбу је отворио др Милан Мицић, помоћник покрајинског секретара за културу.
У музичком програму наступио је и Миодраг Миша Близанац.
Позивамо Вас да посетите ову интересантну изложбу која ће бити отворена до 28. фебруара 2015. године.
Такође Вас обавештавамо да ће током празника Музеј Војводине бити затворен за посетиоце 1 и 7. јануара, док ће 31. децембра 2014. радити до 16 часова, а 2. јануара 2015. од 10 до 18 сати.
Срећне празнике жели Вам Музеј Војводине!