САБОРНА ЦРКВА – Нови Сад

САБОРНА ЦРКВА – Нови Сад

Новосадска саборна црква или Црква светог великомученика Георгија је била у градњи још у току 1734., а завршена је, у барокном стилу, око 1740. за време владавине царице Марије Терезије, под патријархом Арсенијем ИВ Јовановићем и епископом Висарионом Павловићем. Наводи се да је рађена од камена и опеке.Страдала је као и већи део Новог Сада 1849. Обновљена је између 1860. и 1880.
Данашњи изглед дефинитивно је добила на Ускрс 1905. по пројекту Михајла Харминца архитекте из Пеште, у време и захваљујући пре свега епископу Митрофану Шевићу. Тада је изграђен нов висок звоник са звонима нарученим у Будимпешти. Двадесет и шест икона на иконостасу, две композиције изнад певница и две велике иконе на троновима Богородицином и Архијерејском – радио је Паја Јовановић, под чијим надзором је рађена и зидна орнаментика. Витраже на прозорима је по његовим нацртима израдио Имре Зселер из Будимпеште.

Светозара Марковића 2, Нови Сад

Атракције у близини

Све атракције