MAGISTRAT – Sremski Karlovci
Početna / Doživljaji / MAGISTRAT – Sremski Karlovci
Zgrada Magistrata je izgrađena u periodu između 1808. i 1811. godine u neoklasicističkom stilu. Prvobitno je bila namenjena za potrebe garnizona u Petrovaradinskoj tvrđavi, ali je ustupljena slobodnom vojnom komunitetu Sremskih Karlovaca. Iznad balkona nalazi se grb grada Karlovaca. U prostorijama Magistrata nalazila se gradska uprava: gradsko veće i policija. Najznačajniji događaj vezan za ovu ustanove jeste proglašenje Srpskog Vojvodstva sa balkona ovog zdanja maja 1848. godine.
Tekst preuzet sa sajta Turističke organizacije Sr.Karlovci