У четвртак, 23. априла од 12.00 до 16.00 сати у Галерији Матице српске, Трг галерија 1, биће одржана прва активност Отвореног атељеа у 2015. години.
Отворени атеље је установљен 2014. године као активност под тим именом у Галерији Матице српске. Кроз форму конзерваторских и научних активности везаних за заштиту културног наслеђа, које се одвијају у изложбеним просторијама музеја, публици се нуди могућност да се упозна са мање доступним музејским пословима и областима рада. Искуства из претходне године су била позитивна, и то нас је мотивисало да наставимо у сличном духу.
Публика ће бити у прилици да се упозна са принципима и практичном применом једне научне методе која се користи у испитивању пигмената – инфрацрвеном спектрометријом. Иза овог, широј публици загонетног назива, крије се једна од физичко-хемијских метода која помаже у дефинисању палете пигмената које је мајстор користио приликом израде неког уметничког дела. Утврђивање палете пигмената и других материјала које су сликари користили важно је за боље познавање уметничке технике, за разумевање процеса пропадања и самим тим и за изналажење адекватних начина заштите, конзервације и рестаурације уметничког наслеђа.
Испитивања инфрацрвеном спектрометријом су наставак прошлогодишњих активности, приказаних такође у оквиру Отвореног атељеа, у којима су иконе прве половине XВИИИ века из колекције Галерије Матице српске подрвгнуте научним испитивањима како би се дошло до података о материјалима и уметничким техникама сликара зографа и употпунило досадашње знање о њима.
Испитивања инфрацрвеном спектроскопијом ће се реализовати у сарадњи са Лабораторијом за испитивања Института за нуклеарне науке „Винча”, са којом Галерија Матице српске већ више година ради на проучавању икона.
У петак, 24. априла у 18.00 сати у Галерији Матице српске, Трг галерија 1, у оквиру пратећег програма изложбе Београд Јована Бијелића биће одржано предавање Стваралаштво Јована Бијелића, др Дијане Метлић, професорке Академије уметности у Новом Саду.
На предавању ће публика имати прилике да чује нешто више о богатом стваралаштву Јована Бијелића као једног од представника главних токова ликовне уметности између два светска рата у Србији и некадашњој Југославији.
Након студија у Кракову, Паризу и Прагу, Јован Бијелић се доселио у Београд где је живео и стварао до краја живота. Поред сликарства бавио се сценографијом и педагошким радом. Радио је као сценограф и шеф сликарске радионице у Народном позоришту у Београду а водио је и сопствену сликарску школу, где су се учили Павле Васић, Пеђа Милосављевић, Никола Граовац и многи други. За то време није напуштао сопствено стваралаштво, тако да је за собом оставио преко хиљаду уметничких дела различитих сликарских праваца, од постимпресионизма, новог реализма, посткубизма и експресионизма до апстракције.
Изложба Београд Јована Бијелића реализована је у сарадњи Галерије Матице српске и Галерије Српске академије наука и уметности поводом обележавања педесете годишњице од смрти уметника. Након премијерног приказивања изложбе у Галерији САНУ у Београду (17. децембар 2014. ‒ 10. март 2015) и новосадској публици је представљено 46 уметничких дела Јована Бијелића и богат пратећи материјал који илуструју његово стваралаштво у контексту београдске културне сцене средине XX века.
За све информације можете се обратити др Даниели Королији Црквењаков на телефон 021 4899 019 или 063 1103 047.